Hakkımızda

Hakkımızda

Markamız 1990 yılında Ataköy’de kuruldu. İlk şubemizi gözde bir lokasyon olan İstanbul Büyükçekmece’de açtık. Kolları sıvayıp çalışmaya başladık. Biz her işimizde başarılı olmayı hedefleyip bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlemeyi ilke edindik ve başarılı da olduk.

Ataköy Marmaris’i kurarken belli ürünler vardı. Tost, sosis, hamburger, döner… Bu ürünleri daha çok çeşitlendirerek Türk mutfağına yepyeni bir menü kattık diyebiliriz. Ürünlerimiz geniş bir lezzet yelpazesine sahip. Et ürünleri, tavuk ürünleri ve sebze çeşitleriyle bu menüleri daha da zenginleştirip insanımıza sunduk. Bu, ustalık isteyen bir meziyet olan ‘doğru hayvan, doğru et’ anlayışıyla yapılan bir çalışmadır.

Biz yerli besi hayvanlarını, özel yetiştirildikleri Trabzon bölgesinden tamamen doğal yöntemle beslenmiş hayvanlardan tedarik etmekteyiz. Hayvanlarımızı kendimiz alıp tamamen helal kesim yapıyoruz. Etlerimiz kendi kasaplarımız tarafında parçalanıp şubemize dağıtılıyor.

Şubemizde ustalarımızın maharetli ellerinde yenilmeye hazır hale getiriliyor. Hayvanın bonfile denilen bölgesinden elde edilen az miktarda etten oluşan bu bölüm hayvanın en lezzetli yerlerinden biridir. Jülyen tarzı kestiğimiz bonfile et ızgarada pişirme yöntemiyle pişerken, bir yandan da sandviçin içinde eriyen kaşar efsane buluşmayı beklemekte. Et piştikten sonra sadece kekik ve tarifi bir sır olan Ataköy Marmaris sosumuzla birlikte servis edilir ve afiyetle yenilir.

Tarihimiz

Büyükçekmece Merkezi Maltepe’de kuruldu.

7. Şubemizi açtık.

11. Şubemizi açtık.

EnglishRussianTurkish